IZLOŽBE
Pripremio: Dubravka Marić
Entomologija
Kroz svet insekata Srbije
Insekti predstavljaju najraznovrsniju i najbrojniju grupu životinja na Zemlji, među najstarijim su bićima na planeti i prilagodili su se svakom izazovu koji je priroda stavila pred njih. Šta god da se dogodi sa životom na Zemlji, oni će preživeti, veruju entomolozi. Čak i ako niste ljubitelj insekata, u Galeriji Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu, sve do novembra, zahvaljujući izložbi 'Kroz svet insekata Srbije', može se sa 'bezbedne' distance zaviriti u čarobni svet insekata.
|
Entomološka kutija
Sphingidae - veštice |
Procenjuje se da u Srbiji živi između 30 i 40.000 vrsta insekata. Neki su ugroženi, a drugi postaju dominantni iako su pridošlice. Bavljenje insektima podrazumeva stalan terenski rad i deo je posla kojim se bave autori izložbe 'Kroz svet insekata Srbije', dipl. inž. Aleksandar Stojanović i dipl. inž. Miroslav Jovanović, iz Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, autori prve tematske izložbe o insektima kod nas posle više od 15 godina.
- Obojica smo inženjeri poljoprivrede. Kolega Stojanović je entomolog i konzervator i vodi računa o Entomološkoj zbirci, prikuplja materijal na terenu, a ja sam botaničar, konzervator za botaničke zbirke. Često zajedno idemo na terene i godinama radimo na pripremi drugih izložbi Prirodnjačkog muzeja. Primetili smo da insekti zanimaju ljude iako ih se plaše. On je uradio glavni deo posla - preparirao je primerke i uradio determinaciju, a ja sam pomagao u pripremi entomoloških kutija za izlaganje i čitave logistike - kaže dipl.inž. Miroslav Jovanović.
|
Entomološka kutija sa
galama (šiškama) osa šišaruša
(Hymenoptera: Cynipidae) |
Svi primerci su smešteni u 131 entomološku kutiju, a razvrstani su prema redovima i familijama. Svaki primerak, odnosno, grupa primeraka označeni su posebnom etiketom gde se, pored stručnog naziva vrste, nalazi i narodno ime na srpskom i/ili engleskom jeziku, ako postoji. Obuhvaćeno je 1.71 1 vrsta sa preko 9.400 primeraka.
- Insekti su sitni organizmi i, posle prepariranja, su veoma krhki, pa se nožice i pipci lako lome , a boja se često gubi pod uticajem svetlosti. Zato smo pokušali da prikupimo materijal specijalno za ovu izložbu. Taj proces trajao je 30 godina. Želeli smo da zaštitimo nenadoknadive istorijske zbirke. Malo se ljudi bave insektima, a i oni se obično opredele za jednu grupu i ka njoj usmere naslednike. Dok su neke grupe dobro proučene, drugima niko nije ni pokušavao da se bavi jer su složene pa je teško obraditi materijal. Ova izložba bi možda bila nemoguća pre nekoliko godina. Ali, pošto sada na internetu ima lako dostupnih radova, možete se kao mi sada, usuditi da obuhvatite baš sve grupe insekata. To ovu postavku čini jedinstvenom - objašnjava dipl. inž. Aleksandar Stojanović, koji je za ovu priliku izradio crteže najsitnijih insekata.
Posetioci mogu da vide zajedno sve one vrste insekata koje je u prirodi nemoguće naći na jednom mestu, u tom broju i raznovrsnosti, kao i u svim fazama razvoja: od jaja, preko larve i lutke, do odrasle jedinke. Iako su poštovali sistematiku, autori kažu da im ona nije bila cilj već su se trudili da izloženi materijal bude prijemčiv i da ljude zainteresuju za čarobni svet insekata.
Dubravka Marić
Kompletni tekstove sa slikama i prilozima potražite u magazinu
"PLANETA" - štampano izdanje ili u ON LINE prodaji Elektronskog izdanja
"Novinarnica"
|