ENTOMOLOGIJA
Pripremio: Milan Đurić
Boje leptira
Ljuspice kao latice cveta
Red leptira ima latinski naziv Lepidoptera. Doslovno prevedeno, to su ljuspokrilci.
|
Krilo (autor fotografije Filip Franeta) |
Krila leptira su prekrivena ljuspicama, koje su zapravo dlačice čiji se oblik tokom evolucije izmenio. Ne pokrivaju isključivo krila, nekada se nalaze i na određenim delovima trupa. Nemaju sve isti oblik, ali one tipične se sastoje iz drške koja se na određenoj visini širi u pljosnatu površinu prilično sličnu latici nekog cveta. Razmaci između korena ljuspica su ujednačeni i one su, na određenom delu krila, zakošene u istu stranu. Tako njihovi završeci čine jednu blago neravnu površinu, ponajviše podsećajući na crepove složene na krovu.
Nastankom ljuspica, pored menjanja oblika, došlo je i do izvesnih promena u funkciji. Te ljuspice kod leptira pomažu u termoregulaciji i služe kao izolator, ali i omogućavaju leptiru da efikasnije klizi kroz vazduh pri letenju. Snimci načinjeni pod mikroskopima sa ogromnim uvećanjem ukazuju da su ljuspice podužno izbrazdane. Iz toga sledi da od njihovog položaja zavisi kuda će biti usmeren vazduh koji prelazi preko njih, a to leptirima pomaže da budu pravi majstori letenja. Naravno, njihove manevarske sposobnosti u letu često su bitni faktor u izbegavanju grabljivaca, koji može da im spase život.
|
Struktura krila
(autor fotografije Sylvain Cuvelier) |
Jedna od funkcija ljuspica je da one krilima daju boje i šare. Jesu neke boje posledica sadržanih pigmenata, ali često su boje koje vidimo uslovljene isključivo rasporedom i položajem ljuspica što dovodi do različitog prelamanja svetlosti. Zanimljiv je podatak da veliki broj vrsta leptira ima plava krila, u celini ili delimično, a da ni kod jedne ne postoje plavi pigmenti. Na priloženoj slici stiče se privid da se boja krila razlikuje, ali razlika koju vidimo nastaje isključivo zbog različitog ugla pod kojim ih sunce obasjava.
Ovo objašnjenje pomaže i da na pravi način shvatimo jednu priču... Obično, roditelji opominju decu da ne hvataju leptire jer će im skinuti prah sa krila pa leptir više neće moći da leti. Ideja da se pomene prah verovatno je nastala zato što sa mesta na leptirovim krilima koje se pritisne prstima nestane boja. Naravno, nije reč o prahu već zapravo o ljuspicama. Oštećeni leptir više neće biti onako lep kao do tada, ali će i dalje biti sposoban za letenje.
Milan Đurić
|